A Cserey- család története és egyéb érdekességek

Minden, ami rólunk szól

Az nagyatyám testamentuma így sonál szóról-szóra


Mi, Donát László nagyajtai, bölöni Benkő Mihály pap, nagyajtai Huszár Sámuel pap, mindhárman Miklósvárszékben lakó nemes személyek, ez ide alább írt testamentumban megbírált testamentárius bírák, adjuk tudtára mindeneknek, az kiknek illik, ez mi testamentum levelünknek rendiben, hogy ez jelenvaló 1666. esztendőben, die 20. junii híva minket nemzetes nagyajtai miklósvárszéki Cserei Miklós uram, ugyanaz maga nagyajtai, miklósvárszéki nemes udvarházához és mielőttünk minden névvel nevezendő jovaiból tőn ilyen testamentumot:

            Első. Mivel mindeneket, valamelyeket bír (...) jelenté, hogy feleségivel együtt acquirálta, mely feleséginek hosszas betegségiben mellette való hűséges gondviselésiről megemlékezvén, mindeneket, valamelyekkel bír hagyá, adá és testálá az feleséginek, úgy hogy életéig semmit az fiai tőle el ne vehessenek, hanem keressék kedvét az anyjoknak, és mint jó anya, gyermekit, ha meg nem háborgatják és meg nem kesergetik az feleségét, az mivel illik, segílje őket. Hozzátévén mindazáltal ezt: hogyha férjhez találna menni az felesége, az mi kevés pénzbeli bonumai vadnak, azzal maradván, az jószágnak békét hagyjon.

            Második. Az ibesdorfi dézsmának gondviselésire elégtelenségit ismervén feleséginek, hagyja Cserei György uram gondviselése alatt, úgy hogy annuatim felét szolgáltassa bé az anyjának, fele legyen magáé.

            Harmadik. Hogy ha az anyjoknak holta történnék, Cserei György uram az baróti jószággal maradjon. Mivel penig ez nem érné fel az jószágnak harmadát, hagyja az mellé az zágori két jobbágyot, cum omnibus pertinentiis. Ez mellett Nagyajtán egy nemes udvarházhelyet, az Pető részt, az Bereczk Máté vicinumjában ab una.

            Negyedik. Az két fiainak, Cserei Farkas uramnak és Cserei János uramnak az ajtai jobbágyokot hagyja egyaránt való oszlás szerint. És mivel úgy jelenté, hogy két ház jobbágynál több nincs, az kit nem maga acquirált volna, azon az kettőn kül az anyjok holta után osszák kétfelé. Az nagyajtai udvarház maradjon Cserei János uramnak, az bölöni Cserei Farkas uramnak. Az ajtai molnárt, három-három hold földdel mindenik fordulóban hagyá Cserei János uramnak.

Ágostonfalva felől penig így disponála: hogy ha kezeknél marad az anyjok holta után őkegyelmeknek, osszák három felé; valami res mobilis az anyjok halála után találtatik, akár pénz, akár marha, akár köntös, fegyver és egyéb mindeneket három felé.

            Végezetre. Istenes jó szándékából az nagyajtai templom épületire hagya Fl.100 száz forintot. Az nagyajtai malomnak szombati vámját hagyja az scholában tanoló idegeneknek, az kiket házoktól atyjok nem táplálhatnak, olyanok számára.

Mely mielőttünk ekképpen véghez ment testamentumnak rendit mi is írnik(?) meg az mi igaz hitünk szerint, pecsétünkkel és kezünk írásával megerősítvén.[i]

Dat. anno die locoque in praescriptis

[84]

Judices ibidem, qui supra. Correct per eosdem.


            Donát László                           Mihály pap                              Huszár Sámuel pap

                 L.S.                                        L.S.                                                L.S.




[i] Ezután nemsokára meg is halt a végrendelkező Cserei Miklós. 1666. október 31-én temették el Nagyajtán. Felesége, Költő Margit öt évvel élte túl. Az ő halála után gyermekei 1671. június 2-án osztoztak meg.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 1
Heti: 17
Havi: 9
Össz.: 29 297

Látogatottság növelés
Oldal: Cserei Miklós végrendelete
A Cserey- család története és egyéb érdekességek - © 2008 - 2024 - cserey-csalad.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »